Wielki Czwartek

    Preludium dla obchodów Świętego Triduum paschalnego, które przeżyliśmy we wspólnocie parafialnej, stanowiła, sprawowana o godz 10.00 w bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli, wielkoczwartkowa Msza Krzyżma.

Przedpołudniowa liturgia Mszy Krzyżma była przejawem oznajmiającym jedność duchowieństwa w Kościele Sandomierskim. We Mszy św., pod przewodnictwem bpa Krzysztofa Nitkiewicza, udział wzięło blisko 300 kapłanów, a także wierni świeccy, w tym przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza i Scholi. To wydarzenie, jak zawsze, nabrało szczególnego znaczenia dla duchownych, którzy uroczyście odnowili obietnice złożone Bogu i Kościołowi w momencie święceń kapłańskich czy zakonnych.

W trakcie sprawowanej liturgii Pasterz diecezji dokonał również poświęcenia świętych olei: chorych, krzyżma i katechumenów. Posłużą one przez kolejny rok kapłanom do udzielania chrztu św., namaszczenia chorych oraz przy poświęcaniu kościoła i ołtarzy.

Wieczorem, o godz. 18.00 w naszym Sanktuarium, odprawiona została Msza Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył ks. Proboszcz Kazimierz Hara, w koncelebrze księży duszpastersko posługujących w naszej parafii. Wraz z całym Kościołem katolickim upamiętniliśmy dzień ustanowienia przez Chrystusa sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. Z racji przypadającego na ten dzień Święta Kapłanów, sprawujący Eucharystię księża, wysłuchali, skierowanych pod swoim adresem, słów wdzięczności za pełnioną posługę oraz szczerych życzeń obfitości Bożych łask na dalsze lata kapłaństwa.

Zgodnie z tradycją Kościoła, ks Proboszcz dokonał obrzędu obmycia nóg 12 mężczyznom, naśladując tym samym Chrystusa obmywającego nogi swoim apostołom.

Liturgię Wielkiego Czwartku zakończyła procesja, podczas której odprowadzono Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie do ołtarza adoracji w Ciemnicy, gdzie wierni modlili się do godz. 24.00. Czuwanie przy Chrystusie zakończyła adoracja przygotowana przez młodzież oazową oraz modlitwa brewiarzowa na zakończenie dnia, czyli tzw. Kompleta.


Wielki Piątek

    Od wczesnych godzin rannych wierni modlitewnie towarzyszyli obecnemu w Ciemnicy Jezusowi. O godz. 15.00 uczestniczyli w Koronce do Bożego Miłosierdzia, po której bezpośrednio sprawowana była droga krzyżowa z rozważaniami szczególnie skierowanymi do rodzin. Nabożeństwa te poprowadził ks. Franciszek.

Wraz z wybiciem godz. 18.00, kapłani, ubrani w szaty liturgiczne wraz z asystą liturgiczną, podążyli w uroczystej procesji na sprawowanie Nabożeństwa Krzyża, któremu przewodniczył ks. Adrian.

Jednym z wymownych elementów Liturgii wielkopiątkowej był opis Męki Pańskiej, odczytany według relacji św. Jana.

Kolejnym szczególnym momentem wieczornego nabożeństwa było ceremonialne odsłonięcie wizerunku Jezusa na Krzyżu, któremu zgromadzeni oddali należną cześć. Następnie wierni przyjęli Komunię Świętą. Na zakończenie Nabożeństwa Wielkiego Piątku Pan Jezus pod postaciami eucharystycznymi został przeniesiony procesyjnie do, patriotycznie ucharakteryzowanego, Grobu Pańskiego. Adorację, podobnie jak w Wielki Czwartek, zakończyła kompleta o godz. 24.00.


Wielka Sobota

    W Wielką Sobotę od godz. 6.00 nasi parafianie, wspominając Chrystusa spoczywającego w grobie, trwali w oczekiwaniu na zmartwychwstanie. Od godzin porannych kapłani dokonywali obrzędu poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny, który jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych zwyczajów wielkanocnych.

Bogatej w symbole i znaczenie liturgii Wigilii Paschalnej o godz. 19.00 w naszym Sanktuarium, w asyście kapłanów i Liturgicznej Służby Ołtarza, przewodniczył ks. Zbigniew. Wspólną modlitwę chrześcijańskiego czuwania przed Zmartwychwstaniem Chrystusa, rozpoczął obrzęd poświęcenia ognia i Paschału, sprawowany na zewnątrz kościoła. Symbolikę światła, którym jest Chrystus powstający z mroku śmierci do życia, przybliżył, wzniośle odśpiewany już wewnątrz świątyni, Exsultet.

W dalszej części zgromadzeni wysłuchali rozbudowanej formy Liturgii Słowa. A tuż po niej nastąpiła Liturgia chrzcielna z poświęceniem wody, podczas której wraz z chórem wszyscy odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych oraz odnowili własne przyrzeczenia chrzcielne, wyrzekając się przy tym grzechu, szatana, zła oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Uroczystym błogosławieństwem, w którym podniośle wybrzmiało „Alleluja”, wierni zostali rozesłani do swoich domów.


Niedziela Rezurekcyjna

    Niedzielne uroczystości rozpoczęła o świcie procesja rezurekcyjna, która jest wyrazem radości, jaką przeżywa Kościół z faktu zmartwychwstania Chrystusa. Strojnie uformowana procesja i bardzo liczny udział w niej wiernych nadał dodatkowego splendoru, i tak już podniosłemu wydarzeniu, w którym obwieściliśmy Dobrą Nowinę o Zmartwychwstaniu Pana. Po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem rozpoczęła się Msza święta o Zmartwychwstaniu Pańskim, której przewodniczył ks. Proboszcz Kazimierz.

Tegoroczne Triduum Paschalne przeżywaliśmy z akcentem na testamentalne słowa Papieża-Polaka, wypowiedziane przed 40 laty na polskiej ziemi: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Tej ziemi”.

Składamy szczególne podziękowania wszystkim, którzy służyli pomocą w pięknym przygotowaniu wystroju naszej świątyni; którzy zaangażowali się w ujmującą oprawę muzyczną i liturgiczną całego Triduum oraz wszystkim uczestnikom sprawowanych w tym świętym czasie nabożeństw.

Obejrzyj galerię zdjęć.

Wyszukaj na stronie

Logowanie

Copyright © 2012. All Rights Reserved.